Mjesne zajednice: Osnivanje i izbor tijela mjesnih zajednica

sb-logoNa području Općine osnivaju se mjesne zajednice kao obvezan oblik mjesne samouprave putem kojih građani sudjeluju u odlučivanju o poslovima iz samoupravnog djelokruga i lokalnim poslovima koji izravno i svakodnevno utječu na njihov život i rad.

Mjesna zajednica se osniva za jedno naseljeno mjesto, više međusobno povezanih manje naseljenih mjesta, ili za veći dio naselja, koji u odnosu na ostale dijelove naselja čini prostornu i urbanu cjelinu.
Mjesno područje je teritorijalno određeni dio mjesne zajednice koji čini dio naselja ili jedno naselje ili više međusobno povezanih naselja gdje građani mogu ostvarivati svoje zajedničke interese i potrebe, a čini gospodarsku i društvenu cjelinu. Mjesnu zajednicu osniva Općinsko vijeće odlukom.

Inicijativu za osnivanje mjesne zajednice mogu pokrenuti građani koji su upisani u središnji birački popis, udruge građana s područja naseljenog mjesta za čije se područje predlaže osnivanje nove mjesne zajednice, Općinsko vijeće ili Općinski načelnik.

Osim podataka o podnositelju inicijative za osnivanje mjesne zajednice, inicijativa sadrži:
1. naziv i sjedište mjesne zajednice,
2. područje naseljenog mjesta ili naselja za koje se traži osnivanje
mjesne zajednice,
3. obrazložen razlog podnošenja inicijative.

Inicijativa za osnivanje mjesne zajednice razmatra se i o njoj se glasuje na zborovima građana područja za koje se traži osnivanje mjesne zajednice, a ista je prihvaćena ako se za nju izjasni 10% birača upisanih u središnji birački popis toga područja. Usvojena inicijativa dostavlja se Općinskome vijeću.

Inicijativa za osnivanje mjesne zajednice razmatra se i o njoj se glasuje na zborovima građana područja za koje se traži osnivanje mjesne zajednice, a ista je prihvaćena ako se za nju izjasni 10% birača upisanih u središnji birački popis toga područja. Usvojena inicijativa dostavlja se Općinskome vijeću.

Općinsko vijeće će u roku od 60 dana, od dostave, zauzeti stav o pravnoj valjanosti i osnovanosti inicijative za osnivanje mjesne zajednice. Ukoliko Općinsko vijeće ocijeni da je procedura oko usvajanja inicijative na zboru građana provedena na pravno valjan i demokratski način, da postoje materijalni i ostali uvjeti za pravilno i učinkovito funkcioniranje mjesne samouprave putem mjesne zajednice, isto će donijeti zaključak o prihvaćanju inicijative za osnivanje mjesne zajednice.

Općinsko vijeće će Zaključkom zadužiti Općinskoga načelnika da pripremi prijedlog odluke o osnivanju mjesne zajednice. Odluka o osnivanju mjesne zajednice obvezno sadrži: naziv, sjedište, područje mjesne zajednice, mjesna područja, odnosno druge dijelove mjesne zajednice, osnivački odbor i druga pitanja u svezi sa ostvarivanjem mjesne samouprave.

Odbor iz prethodnog stavka je dužan pripremiti nacrt statuta i drugih akata mjesne zajednice i provesti izbore za tijela mjesne zajednice najkasnije u roku od 60 dana od dana donošenja odluke o osnivanju mjesne zajednice. Izdvajanje dijela mjesne zajednice i spajanje dijela mjesne zajednice s drugom mjesnom zajednicom, odnosno spajanje mjesnih zajednica vrši se na način i po postupku utvrđenom za osnivanje mjesne zajednice.

Status mjesne zajednice

Mjesna zajednica ima svojstvo pravne osobe u okviru prava i dužnosti utvrđenih statutom i odlukom o osnivanju. Mjesna zajednica se upisuje u registar mjesnih zajednica koji vodi nadležna općinska služba. Rješenje o upisu u registar mjesnih zajednica donosi Općinski načelnik, a postupak registracije i način vođenja registra utvrđuje se odlukom Općinskog vijeća. Mjesna zajednica ima statut.

Statutom mjesne zajednice utvrđuju se: postupak za osnivanje mjesne zajednice, nadležnost i poslovi mjesne zajednice, tijela mjesne zajednice, način njihova izbora, razrješenja, rada i odlučivanja, javnost rada i informiranja, način financiranja djelatnosti mjesne zajednice, suradnja s općinskim i drugim tijelima i organizacijama i druga pitanja od značaja za rad mjesne zajednice.

Nadležnosti mjesnih zajednica

1. pokretanje i sudjelovanje u javnoj raspravi prilikom pripreme i donošenja urbanističkih planova na području mjesne zajednice, pokretanje inicijativa i sudjelovanje u gradnji komunalnih objekata i objekata u općoj uporabi,
2. pokretanje i sudjelovanje u raspravama o inicijativama i aktivnostima za razvoj gospodarstva i društvenih djelatnosti,
3. briga o zaštiti osoba kojima je potrebna pomoć i s tom svrhom pokreću suradnju sa stručnim tijelima iz djelatnosti socijalne zaštite,
4. staranje o razvoj kulture i športa i stvaranju uvjeta za dostupnost ustanova i objekata kulture i športa svim građanima, naročito mladeži,
5. stvaranje uvjeta i poduzimanje mjera za očuvanje i zaštitu prirodnih i radom ostvarenih vrijednosti čovjekove okoline, ali i
obavljanje i drugih poslova utvrđenim statutom i pravilima mjesne zajednice, vodeći računa o vrsti i obujmu potreba, raspoloživim sredstvima, kao i interesima građana u cjelini.

Općinsko vijeće može posebnom odlukom, uz osiguravanje financijskih sredstava, prenijeti na mjesnu zajednicu izvršavanje određenih poslova iz svoje nadležnosti, ako ti poslovi izravno utječu na život i rad građana na području mjesne zajednice.

Tijela mjesne zajednice

1. Vijeće mjesne zajednice
2. Predsjednik Vijeća mjesne zajednice

Tijela mjesne zajednice imaju ovlasti i odgovornosti utvrđene statutom Općine Široki Brijeg i statutom mjesne zajednice. Tijela mjesne zajednice bit će obvezno konzultirana o pitanjima o kojima Općinsko vijeće odlučuje dvotrećinskom većinom i u postupku donošenja planova Općine, te kao i o drugim pitanjima o kojima je zatražena konzultacija od strane Općinskog vijeća ili Općinskog načelnika.
Tijela mjesne zajednice mogu davati inicijative o pitanjima iz nadležnosti mjesne zajednice, Općine i institucija koje vrše javne ovlasti.

Vijeće mjesne zajednice

Vijeće mjesne zajednice biraju građani s područja mjesne zajednice upisani u središnji birački popis neposrednim i tajnim glasovanjem na način i postupkom utvrđenim odlukom Općinskog vijeća. Odlukom iz prethodnog stavka utvrđuje se mjesto i vrijeme održavanja izbora, tijela za održavanje izbora, sredstva za održavanje izbora, način utvrđivanja i proglašenje rezultata izbora, kao i druga pitanja u svezi s izbornim procesom. Prijedlog kandidata za članove Vijeća mjesne zajednice mogu podnijeti građani pojedinačno ili u skupini, političke stranke i udruge građana koje djeluju na području mjesne zajednice. Broj članova Vijeća mjesne zajednice utvrđuje se statutom mjesne zajednice i ne može biti manji od 7 niti veći od 21 člana, a određuje se ovisno o veličini, razvijenosti i broju stanovnika svakog naselja ili dijela naselja na području mjesne zajednice. Svako mjesno područje ili više manjih mora biti zastupljeno s određenim brojem članova ovisno o veličini mjesnog područja odnosno broju birača, što se utvrđuje statutom mjesne zajednice. Mandat članova Vijeća mjesne zajednice je četiri godine.

Članu Vijeća mjesne zajednice prestaje mandat:

a) istekom vremena na koje je biran;
b) podnošenjem ostavke;
c) smrću;
d) preseljenjem na područje druge mjesne zajednice.

Ako članu Vijeća mjesne zajednice prestane mandat prije vremena na koje je biran, nadležno tijelo će svojom odlukom dodijeliti mandat slijedećem kandidatu koji je dobio najveći broj glasova nakon provedenih izbora za Vijeće mjesne zajednice.

Vijeće mjesne zajednice:

a) priprema i dvotrećinskom većinom glasova usvaja statut mjesne zajednice;
b) donosi poslovnik o svom radu;
c) donosi financijski plan;
d) bira Predsjednika Vijeća mjesne zajednice;
e) surađuje s drugim mjesnim zajednicama;
f) obavlja i druge poslove utvrđene statutom mjesne zajednice.

Vijeće mjesne zajednice podnosi godišnje izvješće o svom radu Općinskom vijeću.

Predsjednik Vijeća mjesne zajednice

Predsjednika Vijeća mjesne zajednice bira Vijeće mjesne zajednice iz reda svojih članova na razdoblje od četiri godine.
Predsjednik Vijeća mjesne zajednice je ujedno po položaju i predsjednik mjesne zajednice.
Predsjednik Vijeća mjesne zajednice predstavlja i zastupa mjesnu zajednicu, saziva sjednice Vijeća mjesne zajednice i predsjedava istima, izvršava program rada, financijski plan, te obavlja i druge poslove utvrđene statutom mjesne zajednice.
Predsjednik Vijeća mjesne zajednice za svoj rad odgovara Vijeću mjesne zajednice, te Općinskom načelniku za obavljanje onih poslova iz samoupravnog djelokruga Općine koji su preneseni mjesnoj zajednici.

Zbor građana

Zbor građana mjesne zajednice čine svi građani mjesne zajednice upisani u središnji birački popis. Općinsko vijeće može tražiti mišljenje od zbora građana mjesne zajednice o prijedlogu propisa ili drugog općeg akta ili drugog pitanja iz samoupravnog djelokruga Općine.
Na zboru građana mjesne zajednice može se raspravljati o svim pitanjima iz samoupravnog djelokruga Općine, predlagati način rješavanja određenih pitanja odnosno donošenja akata iz njenog djelokruga. Zbor građana mjesne zajednice saziva Vijeće mjesne zajednice po potrebi, a obvezno na zahtjev Općinskog vijeća, Općinskog načelnika kao i na inicijativu najmanje 10% građana mjesnog područja za koje se održava zbor građana.

(iz Statuta općine Široki Brijeg, Službeni glasnik Općine Široki Brijeg broj: 4/08 i 5/12)